Pressemeddelelse

Pressemeddelelse fra Breeders Club

Efter generalforsamlingen i Breeders Club er der valgt ny bestyrelse, og består nu af:

Stig B Norsk

Michael Korfitsen

Line Nørbak

Bjarke Thomsen

Kaj Jensen

Jesper Hansen

 

Suppleanter:

Bo Jondahl

Heidi Kirkebye Andersen

 

Bestyrelsen konstituerer sig formelt ved førstkommende bestyrelsesmøde.

Vi vil i bestyrelsen bestræbe os på åbenhed, dialogskabende og resultatorienteret til gavn for danske opdrættere. Vi vil arbejde for 3 mærkesager det kommende år, som er:

For det første. Afvikle en rigtig fornuftig derbyauktion. Det bliver en spændende hydridauktion på Lunden, lørdag den 26. august 2023. Vi vil bruge vores kontakter til at promovere derbyauktionen internationalt for at tiltrække endnu flere købere til. Så skynd jer at tilmelde jeres åringer til auktionen inden deadline 29. maj, hvis I ikke allerede har gjort det.

For det andet vil vi arbejde på at fusionere med Opdrætterforeningen. Breeders Club inviterede opdrætterforeningen til en snak om sammenlægning i starten af 2023, og har allerede indledt forhandlingerne, men vi er ikke helt enige endnu. Vi vil dog arbejde hårdt på for at få knasterne løst i løbet af 2023, så vi kan få et samarbejde op af stå i starten af det nye år til gavn for den samlede hestevæddeløbssport.

For det tredje vil vi arbejde på at finde nogle smidige aftaler, så det bliver lettere at registrere danske afkom efter Propulsion. Flere lande omkring os har godkendt Propulsion til avl. Danske opdrættere skal også have adgang til hans blod, som har vist sig at være særdeles brugbart. Med en svensk kriterievinder i første årgang og en sejrsprocent på langt over 20 blandt hans mange startende afkom, taler sit eget sprog. Vi respekterer naturligvis den danske Avlskommissions beslutning vedr. Propulsion, men vi vil indlede en dialog med relevante interessenter, så vi forhåbentligt kan få sammensat et attraktivt tilbud til vores medlemmer på Propulsion i 2024.

Derudover vil vi naturligvis stadigvæk have fokus på at sætte lukrative ydelser på hylden til opdrætterne, hvor alle kan være med rent prismæssigt. Vi vil arbejde på at lande endnu flere spændende hingsteaftaler til fordelagtige priser, forfine følprojekt-konceptet og ikke mindst at stimulere interessen for at være opdrætter. Vi skal ud at rejse langt mere ekstern kapital i form af nye sponsorater og projektmidler. Råd og vejledning til eksisterende og ikke mindst nye opdrættere vil også blive prioriteret. Vi vil ligeledes løbende sende nyhedsbreve ud til medlemmerne pr e-mail. Så hvis I ikke allerede er det, så meld jer ind i Breeders Club hurtigst muligt, så I kan få adgang til den nyeste viden om, hvad der rør sig på opdrættersiden. Hop bare ind på www.breedersclub.nu og udfyld formularen under ”bliv medlem”.

Endelig vil vi godt knytte en kommentar til den aktuelle debat om bredde versus elite. Den handler meget om enten/eller, men vores holdning er, at man skal se det som både/og. For vi har i den grad brug for hinanden. Vores motto vil derfor være: ”Bredden skal styrke eliten, ligesom eliten skal styrke bredden”.