Ny forening vil sikre bedre vilkår for danske opdrættere

Billigere internationale hingste til danske opdrættere og større penge- og opdrætter præmier skal være realiteten i Dansk Travsport, når Breeders Club introducerer deres nye projekt.

Breeders Club er en non profit forening, som har til formål at bringe det danske fødselstal i vækst samt at forædle blodet i Dansk Travsport. Vi vil skabe et fællesskab, der deler viden om opdræt. Denne forening ønsker bl.a. at favne og hjælpe nye opdrættere på vej. Det skal generelt være lettere at være opdrætter i Danmark.

Vi vil skabe et bedre økonomiske fundament for de nuværende eller kommende opdrættere med et fællesprojekt, som er båret i et partnerskab med Dansk Hestevæddeløb. Projektet giver mulighed for, at den lille opdrætter kan bedække sin hoppe med nogle af Europas mest eftertragtede, såsom: Propulsion, Trixton, Vivid Wise As & Who’s Who til en meget favorabel pris.

Det er på nuværende tidspunkt lykkedes Breeders Club, at lave aftaler med Zet Stallions, Menhammar Stuteri, Bivans Scuderia m.fl. Aftalen forudsætter, at man registrerer sit føl som dansk opdræt.

Man kan som opdrætter endda dele den økonomiske risiko med Breeders Club via følprojektet. I følprojektet er det ikke opdrætteren selv, der betaler hingstepenge på sit danske føl, det gør Breeders Club. Afkommet sælges som føl på Breeders Club Følauktion og opdrætteren får en procentvis provision af hammerslag.

Breeders Club skal udover bl.a at skabe auktioner, kickstarte et nyt forfeits-storløb i Danmark – delvist sponsoreret af udenlandske hingsteejere. Løbet skal dække over både 3. & 4. års storløb, hvor præmiepenge vil være de samme for både hingste og hopper. Målet er, at skabe endnu et storløb i Danmark med ekstra store opdrætterpræmier til følge.

Breeders Club har konstitueret sig med en stærk bestyrelse bestående af 7 personer, som er følgende: Mikkel Stub, Preben Munch, Bo Jondahl, Peter Stenå, Niels Jørgen Jensen, Stig Norsk samt Jens Glud Hansen, som blev valgt til bestyrelsesformand på den stiftende generalforsamling.

Alle kan være medlem af Breeders Club og alle medlemmer er sikret en stemmeret ved generalforsamling.

Foreningen har etableret et sekretariat, som skal varetage bestyrelsens beslutninger og vil nu i den kommende tid tage kontakt til alle danske opdrættere.

Foreningens overskud udloddes hvert år til løb og- opdrætterpræmier i Breeders Club løbene.

Breeders Club er et ambitiøst og seriøst projekt skabt af nogle af landets førende opdrættere, og i Dansk Hestevæddeløb glæder vi os til at være en del af det fremtidige setup omkring Breeders Club, som har potentialet til at blive en markant platform i udviklingen af den danske traveravl i fremtiden.

Sport og Udvikling i Dansk Hestevæddeløb